Skontaktuj się z nami:
tel. +48 52 55 90 194 oraz info@hebanhouses.pl

#1
#2
#3

+48 601 064 327     info@hebanhouses.pl

Polski   English  

Blog
 

Porównanie okien drewnianych z PVC

2021-07-12Wielu inwestorów zmaga się z dylematem – okna drewniane, czy z PVC. Obecnie produkowane okna niezależnie od rodzaju profili są trwałe, ładne i wygodne w użytkowaniu. I to niezależnie od  materiału, z jakiego są wykonane ramy. Oprócz poznania cech obu materiałów, warto postawić na jakość ich wykonania. Dzisiaj bardzo popularne stały się okna plastikowe, dlaczego aż tyle osób się na nie decyduje?


Głównym atutem tego typu okien jest niska cena oraz profile nie wymagające konserwacji. Co nie oznacza wcale, że okna drewniane idą w całkowite zapomnienie. Wciąż mają one swoją rzeszą zwolenników, którzy cenią sobie urok naturalnego drewna. Przed wyborem pomiędzy tymi dwoma rodzajami okien, warto jest poznać plusy i minusy zarówno jednych, jak i drugich.


Okna z drewna
 postrzega się jako towar luksusowy, dlatego stanowią one tylko 15 % rynku stolarki otworowej. Są szczelne, ciepłe, ciche oraz sztywne, dzięki czemu dobrze sprawdzają się do dużych przeszkleń. Drewnianą ramę można pomalować lub polakierować. Niewątpliwą zaletą tych okien jest to, że mogą one mieć różny kształt. Dzięki skomplikowanemu procesowi produkcji sprawiają, że są one solidnie wykonane. Drewniane ramy nadają wnętrzu ciepły i przytulny charakter. Uciążliwość może sprawiać to, iż wymagają one konserwacji co kilka lat, zależnie od powłok kryjących. Zarysowania i uszkodzenia w przypadku okien drewnianych jest łatwo naprawić. Tego typu okna dobrze współpracują z drewnianymi elementami we wnętrzu. Są one niestety droższe niż okna plastikowe, ale za to są bardzo trwałe. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać i dobrze użytkować, to mogą wytrzymać nawet 90 lat.


Okna plastikowe
 dominują na rynku stolarki okiennej. Ich specjalna budowa gwarantuje stabilność. Okna te są odporne na wodę i substancje chemiczne. Okna plastikowe mogą być koloru białego lub okleinowane folią kolorową lub drewnopodobną. Są bardzo lekkie, a ich pielęgnacja ogranicza się tylko do mycia. Niestety uszkodzone okno plastikowe bardzo ciężko jest naprawić. Dzięki możliwości stworzenia imitacji drewna, okna plastikowe dopasować można praktycznie do każdego domu.


Tak naprawdę nie ma kluczowego argumentu za lub przeciw, który skłaniał by nas do zakupu okien drewnianych lub PCV. Przy tym wyborze najczęściej decyduje ekonomia lub osobiste przekonanie do jednego z rozwiązań.


web windows