Skontaktuj się z nami:
tel. +48 52 55 90 194 oraz info@hebanhouses.pl

#1
#2
#3

+48 601 064 327     info@hebanhouses.pl

Polski   English  

Blog
 

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki – jak dokonać wyboru?

2021-06-23Budowa domu wiąże się z wieloma kluczowymi, w perspektywie późniejszego użytkowania, decyzjami. Jedną z ważniejszych jest wybór instalacji grzewczej. Musimy wybrać rodzaj oraz system ogrzewania. Rodzaj ogrzewania często determinuje nam działka np. czy mamy dostęp do gazu, natomiast wybór systemu ogrzewania zależy od nas. W tym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe zalety, wady i różnice pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym.

Pierwszą znaczącą różnicą pomiędzy podłogówka, a grzejnikami jest komfort cieplny. Korzystniejszy układ temperatur uzyskamy przy ogrzewaniu podłogowym. Cieplej w okolicy stóp, a chłodniej w okolicy głowy – jest to optymalny układ z punktu widzenia fizjologii człowieka. W przypadku ogrzewania tradycyjnego ciepłe powietrze zbiera się przy suficie. Zjawisko to jest niestety niekorzystne, szczególnie w wysokich pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe jest również korzystniejsze z punktu widzenia alergików. W pomieszczeniach z tego typu ogrzewaniem w związku z małą różnicą temperatur nie występuje zjawisko konwekcji (kurz się nie unosi). To rozwiązanie jest również bezpieczniejsze dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych. W przypadku tej instalacji nie ma żadnych ostrych krawędzi, czy też gorących powierzchni. W przypadku ogrzewania grzejnikowego mamy styczność z wszystkimi negatywnymi zjawiskami opisanymi powyżej. Zachodzi zjawisko konwekcji (kurz unosi się w powietrzu), istnieje również niebezpieczeństwo skaleczenia lub urazu spowodowanego uderzeniem o ostry kant grzejnika.

Ogrzewanie podłogowe to również idealne rozwiązanie dla zwolenników ekologicznych rozwiązań. Ten typ ogrzewania we współpracy z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi oraz kotłami kondensacyjnymi dadzą ekologiczne źródło ciepła. Innymi atutem jest wysoka sprawność instalacji, co przekłada się na koszty eksploatacji oraz oszczędności w ogrzewaniu. Zasilanie grzejników wymaga niestety dużych temperatur. Jeśli zastosujemy źródło niskotemperaturowe następuje potrzeba zwiększenia gabarytów grzejników, co bezpośrednio przekłada się na wysokie koszty ogrzewania.

Wszyscy esteci i miłośnicy minimalistycznego wystroju wnętrz będą zadowoleni, ponieważ ogrzewanie podłogowe nie wymaga stosowania żadnego zewnętrznego, dodatkowego źródła ciepła, co daje pełną dowolność w aranżacji. Natomiast w przypadku rozwiązania tradycyjnego należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami, jakie powodują grzejniki.

Jeśli chcemy mieć możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu, to w przypadku ogrzewania podłogowego musimy liczyć się z większym wydatkiem. Trzeba kupić szereg urządzeń m.in. regulator temperatury, siłownik regulujący przepływ, gdzie koszty rozpoczynają się od 100 zł w górę. Jeśli zakupimy urządzenie cyfrowe, zyskamy możliwość programowania cykli temperaturowych dobowych, tygodniowych i wielu innych. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest w tradycyjnym ogrzewaniu. Stosuje się tutaj zawory, które zaopatrzone są w głowice termostatyczne. Dzięki temu jest możliwość ręcznej zmiany temperatury poprzez przekręcenie pokrętła głowicy.

Podsumowując: ogrzewanie podłogowe jest nieco droższym, ale dużo wydajniejszym systemem niż ogrzewanie tradycyjne z zastosowaniem grzejników. Wielkim plusem podłogówki jest możliwość pracy na niskich temperaturach. Aby uzyskać w domu komfortową temperaturę ok. 21 stopni, czynnik wodny krążący w rurkach ogrzewania wystarczy podgrzać do temperatury ok. 27-28 stopni. Ma do ogromne znaczenie w przypadku domów energooszczędnych, gdzie bardzo duży nacisk kładzie się na ilość dostarczonej energii niezbędnej do ogrzania domu.


12 1