Skontaktuj się z nami:
tel. +48 52 55 90 194 oraz handel@hebanhouses.pl

#1
#2
#3

+48 601 064 327     handel@hebanhouses.pl

Polski   English  

Blog
 

Zmiany w prawie budowlanym od 1 stycznia 2017 r.

2021-05-23Planując budowę domu lub będąc w trakcie budowy warto znać obowiązujące przepisy i prawa. Co pewien czas wprowadzane są zmiany. Te najnowsze nowelizacje mają ułatwić życie inwestorom, a budowa ma przebiegać sprawniej i łatwiej. W dalszej części dowiesz się co zmieniło się w przepisach budowlanych.

Dotychczas było tak, że planowane inwestycje wymagały pozwolenia na budowę. Teraz wystarczy już tylko samo zgłoszenie zamiaru budowy. Spowoduje to, że urzędnicy będą mieli więcej czasu by zgłosić zastrzeżenia do projektu, czy też wcześniej wydadzą oni dokument, że takich zastrzeżeń nie ma.

Przy budowie obiektów gospodarczych związanych z produkcja rolną i obiektów uzupełniających zabudowę zagrodową na istniejącej działce siedliskowej nie potrzeba już ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Dokładnie dotyczy to budynków gospodarczych parterowych o powierzchni zabudowy do 35 mkw, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 mkw. Jeszcze do niedawna taką inwestycję trzeba było zgłosić.

Podobnie jest z budową przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 metrów kwadratowych i opasek brzegowych oraz innych sztucznych zbiorników wodnych. Od 1 stycznia 2017 roku nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia również instalacje klimatyzacyjne.

Konieczne będzie zgłoszenie budowy wiat (garaży, altan oraz przydomowych ganków, oranżerii o pow. zabudowy do 35 metrów kwadratowych) przy założeniu, że na działce nie będzie ich więcej niż dwie na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki.

Zmiany dotyczą również sytuacji, w których budynek będzie przebudowywany i którego budowa wymagała pozwolenia na budowę. Do tej pory przebudowa też wiązała się z koniecznością wystąpienia o pozwolenie na budowę. Po nowelizacji wymóg ten dotyczy tylko przebudowy przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych.

Posiadaczy domów jednorodzinnych ucieszy zmiana dotycząca przebudowy takiego domu. Po zmianie zgłoszenia wymagać będzie jedynie przebudowa przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych. Pozostałe prace związane z przebudową nie będą już się wiązały z pozwoleniami na budowę, czy też zgłoszeniami inwestycji – przy założeniu, że obszar oddziaływania budynku nie zostanie powiększony.

Jest jeszcze kilka ważnych i dobrych zmian dla przedsiębiorców z branży budowlanej oraz dla inwestorów indywidualnych. Skrócono czas, który posiada urząd by zareagować na zgłoszenie zamiaru budowy – z 30 do 21 dni. Jeśli w ciągu trzech tygodni urząd nie zgłosi uwag można uznać to za zgodę na zgłoszenie inwestycji i tym samym można rozpocząć prace budowlane.

Urząd będzie mógł również wcześniej wydać zaświadczenie o niewnoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia, co jeszcze bardziej przyspieszy roboty budowlane. Od 1 stycznia dopuszczalne jest również odstępstwo od zapisów zawartych w projekcie budowlanym o 2 procent (patrząc na wysokość, szerokość czy długość obiektu). Oczywiście o ile nie spowoduje to poszerzenia rejonu oddziaływania inwestycji. Do tej pory każdą zmianę trzeba była uzgadniać z urzędem, po to by nie było to uznane za samowolę budowlaną.

Wszystkie te zmiany w prawie budowlanym jak najbardziej ułatwią życie planującym budowę w niedalekiej przyszłości. Zniesiono szereg formalności, które w wielu przypadkach znacznie przedłużały czas przed rozpoczęciem budowy.


pexels binyamin mellish 106399