Skontaktuj się z nami:
tel. +48 52 55 90 194 oraz handel@hebanhouses.pl

#1
#2
#3

+48 601 064 327     handel@hebanhouses.pl

Polski   English  

Blog
 

Płyta fundamentowa a fundament tradycyjny.

2021-07-01Pierwszą ważną decyzję jaką musimy podjąć podczas budowy domu, to wybór posadowienia budynku. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że płyta fundamentowa jest dużo droższym i bardziej skomplikowanym rozwiązaniem od tradycyjnego fundamentu. Czy na pewno?

Dla jasności porównamy kilka kluczowych aspektów związanych z posadowieniem: bezpieczeństwo, ekonomia, izolacyjność cieplna, szybkość wykonania.

Bezpieczeństwo


Zarówna płyta fundamentowa jak i fundament tradycyjny, jeżeli są w prawidłowy sposób zaprojektowane, spełniają swoją role. Jedna i druga technologia nadaje się do budowy budynków jednorodzinnych.

Ekonomia

Powszechnie uważa się, że dom posadowiony na tradycyjnym fundamencie jest tańszy od płyty fundamentowej. Jest to półprawda, ponieważ musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: fundament to nie tylko ławy fundamentowe i chudziak, ale również wykonania izolacja przeciwwilgociowa, termiczna oraz ostateczna wylewka, którą trzeba wykonać w późniejszym czasie. Po uwzględnieniu wszystkich punktów w naszym słupku wydatków okazuje się, że koszty wykonania fundamentu na ławach i płyty fundamentowej są bardzo podobne! Wykonując płytę fundamentową, warstwa betonu jaką wylewamy jest naszą ostateczną wylewką, bezpośrednio na której możemy kłaść płytki lub panele podłogowe. W praktyce oczywiście mogą wystąpić pewne zdarzenia i warunki losowe, które finalnie wpłyną na korzyść lub niekorzyść jednego z rozwiązań.

Izolacyjność cieplna

W tej kwestii zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa. Dzięki szczelnie ułożonej izolacji styropianowej w postaci „wanny” mamy praktycznie zerowe straty ciepła przez grunt. Izolacyjność cieplna zależy tak naprawdę od grubości ułożonego styropianu (z reguły jest to 20-30cm), jednak największą zaletą takiego rozwiązania jest brak mostków termicznych, czyli największego wroga domów energooszczędnych. Niestety w przypadku fundamentów tradycyjnych walka z mostkami termicznymi to jak walka z wiatrakami. Przy takim rozwiązaniu jest praktycznie niemożliwe, aby w 100% zabezpieczyć się przed niechcianymi stratami ciepła. Możemy na podłodze zastosować nawet 50cm izolacji termicznej, a i tak powstanie mostek termiczny w postaci ściany fundamentowej.

Szybkość wykonania

Jeśli weźmiemy pod uwagę czas oraz pracochłonność, to fundament tradycyjny wymaga od nas zdecydowanie większego wysiłku. Głębsze wykopy, wylewanie ław i stawianie ścianek fundamentowych – wszystko to trwa, w zależności od wielkości budynku, od 3 do 6 tygodni. W przypadku płyty fundamentowej, sprawna ekipa, niezależnie od wielkości budynku, jest w stanie wykonać płytę w przeciągu tygodnia! Pierwszego dnia przyjeżdża koparka, która wymienia nam 40cm warstwę humusu. Następnie nawozimy i zagęszczamy żwir. Drugiego dnia możemy już układać styropian po obrysie budynku. W tym samym czasie pozostała część ekipy skręca i układa zbrojenie. Trzeciego i czwartego dnia układamy zbrojenie płyty fundamentowej oraz rurarz ogrzewania podłogowego (jeśli jest). Piątego dnia natomiast zalewamy płytę betonem oraz zacieramy na gotowo.

Płyta fundamentowa cały czas jest nowym i niestety niechętnie stosowanym rozwiązaniem na polskiej budowie. Jednak jeżeli przeanalizujemy i porównamy dokładnie koszty oraz czas wykonania fundamentu tradycyjnego i płyty fundamentowej dochodzimy do wniosku, że niekoniecznie fundament tradycyjny jest lepszy i tańszy.


1