Skontaktuj się z nami:
tel. +48 52 55 90 194 oraz handel@hebanhouses.pl

#1
#2
#3

+48 601 064 327     handel@hebanhouses.pl

Polski   English  

Blog
 

Dachówka cementowa, blacha na rąbek czy dachówka ceramiczna?

2021-08-12Decydując się na wybór pokrycia dachowego musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Istotny jest tutaj nie tylko sam wygląd dachu, ale przede wszystkim jego wytrzymałość oraz odporność na wszelkie czynniki atmosferyczne. Pod tym kątem przyjrzymy się dachówce cementowej, ceramicznej oraz blasze na rąbek.


Dachówki cementowe
, czyli inaczej dachówki betonowe produkuje się z piasku, cementu portlandzkiego oraz pigmentów. W procesie produkcji powstają dachówki, które po przebywaniu w specjalnych komorach malowane są dwukrotną warstwą farby akrylowej. Najpopularniejsze dachówki występują w kolorach czerwieni, grafitu oraz brązu, lecz możliwe jest także uzyskanie innych kolorów.


Dachówki ceramiczne
 są jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanym do pokrycia dachu. Dobrze przylegają i tworzą zwarte pokrycie. Często ten typ dachówek posiada gwarancję od producenta na 30 lat, a w rzeczywistości zachowują one swoje właściwości znacznie dłużej. Ceramiczne pokrycie dachowe są równie ciężkie jak dachówki cementowe, a więc tak samo wymagają solidnej więźby dachowej.


Blacha 
staje się coraz popularniejszym materiałem na dach. Panele z blachy na rąbek stojący układa się szybko i sprawnie, a przy tym wygląda elegancko. Dawniej kryto dachy wykorzystując arkusze blachy ocynkowanej. Aby uzyskać szczelne i stabilne pokrycie, blachy łączyło się na rąbki, zakładając i zaginając razem krawędzie arkuszy. Na rąbki stojące łączy się te krawędzie, które biegną od okapu do kalenicy, natomiast poprzeczne krawędzie połaci dachu – na rąbki leżące.


Porównując dachówkę cementową i ceramiczną na pierwszy rzut oka różnice nie są wielkie. Jeśli zwrócimy uwagę na wygląd zewnętrzny obydwu z nich, to trzeba być dobrym fachowcem by ocenić, czy na dachu leży dachówka cementowa, czy ceramiczna. Sposób montażu również jest podobny. Główną różnicą jest materiał wykonania. Dachówki ceramiczne wytwarza się z różnego rodzaju gliny. Kolor zależy od typu gliny, lecz mogą być one dodatkowo barwione. Trzeba pamiętać, że glina nie jest materiałem jednorodnym, dlatego kolejne partie produkcyjne mogą się od siebie różnić kolorem.


Obydwa materiały różnią się także trwałością. Mówi się, że dachówki ceramiczne przetrwają 100 lat. Natomiast trwałość dachówek cementowych wynosi 70 lat. Materiały te różnią się także ceną. Dachówka cementowa jest tańsza niż dachówka ceramiczna.


Przed dokonaniem ostatecznego wyboru pokrycia dachowego należy porównać koszty związane z zakupieniem danego materiału oraz kosztem montażu. Nie można jednak porównywać wyłącznie kosztu jednostkowego dachówki lub blachy liczonego na 1m2. Trzeba również wziąć pod uwagę m.in. sposób przygotowania podłoża, rodzaj materiału jaki musi zostać użyty pod pokrycie dachowe oraz wiele innych mniejszych czynników.


1a-web tile roofing worker MHYUDDP