HEBAN Houses Sp. z o. o. Sp. k.

Skontaktuj się z nami! Kontakt
Skontaktuj się z nami!

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą - napisz do nas.
Nasi handlowcy skontaktują się z Tobą możliwie szybko.

Technologia szkieletowa znana jest już od bardzo dawna. Większość domów w Norwegii i w Szwecji wybudowanych jest właśnie w szkielecie. Jednak nie tylko w Skandynawii, ale również w Europie Zachodniej (Niemcy, Francja, Belgia), coraz więcej domów budowanych jest w takiej technologii. W Polsce budowa domu z drewna staje się z roku na rok popularniejsza, jednak cały czas spotyka się ze sporym oporem społecznym. Poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów dotyczących technologii szkieletowej.

 

„Domy gotowe w konstrukcji drewnianej, z samonośnych elementów warstwowych są nietrwałe.” Nieprawda!

Fakt:
W ostatnich 40 latach naukowcy zajmujący się tym problemem jednoznacznie stwierdzili, że domy gotowe w technologii szkieletowej niczym nie różnią się pod względem trwałości i jakości od domów budowanych z pustaków ceramicznych, keramzytobetonu, czy cegieł silikatowych.

 

„Domy gotowe są nieodporne na działanie ekstremalnego wiatru.” Nieprawda!

Fakt:
W Europie nie zdarzyło się jeszcze, żeby dom gotowy „pofrunął” w przestrzeń. Pod względem odporności na działanie ekstremalnych warunków pogodowych, domy szkieletowe w żadnym punkcie nie odstępują budynkom wybudowanym metodą tradycyjną.

 

„Najlepsze są domy budowane w tzw. tradycji.” Nieprawda!

Fakt:
To tak samo jakby twierdzić, że rozwój technologiczny np. samochodów lub domów zatrzymany na poziomie lat 50-tych lub 60-tych ubiegłego wieku jest optymalny dla klienta. Jest oczywiste, że w ostatnich 30 latach nastąpił zdecydowany skok technologiczny w każdej dziedzinie, także w budownictwie. Każde z rozwiązań ma wady i zalety, nie ma złotego środka i często indywidualne okoliczności decydują o metodzie jaką wybudujemy dom.

 

„Termos – budynek nie może być szczelny.” Nieprawda!

Fakt:
Jest dokładnie odwrotnie. Szczelność budynku jest podstawowym elementem energooszczędności. Musimy zdecydować: albo chcemy budynek energooszczędny, albo chcemy mieć budynek nieszczelny, przez który hula wiatr. Mówi się, że szczelina grubości 1 mm i szerokości 1 m pogarsza właściwości energetyczne o 30 – 60 % zależnie od kierunku wiatru.

 

„Nie ma sensu dawać za dużo ocieplenia.” Nieprawda!

Fakt:
Już od kilku lat fachowcy, inżynierowie wiedzą, że budynek naprawdę energooszczędny musi posiadać ocieplenie ściany grubości 25-35cm, ocieplenie dachu 25-35cm, a płyty fundamentowej 15-30cm. Jednak sama izolacja nic nie da, ważne jest również zminimalizowanie mostków termicznych oraz nieszczelności.

 

Oferta Realizacje Technologia Kontakt