Skontaktuj się z nami:
tel. +48 52 55 90 194 oraz info@hebanhouses.pl

#1
#2
#3

+48 601 064 327     info@hebanhouses.pl

Polski   English  

Blog
 

Dom szkieletowy czy murowany?

2021-11-04W budownictwie mieszkalnym wyróżniamy dwa podstawowe typy konstrukcji: konstrukcję murowaną i lekką konstrukcję szkieletową drewnianą.

W Polsce większą popularnością cieszy się konstrukcja murowana, jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na wybudowanie domu w drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Czas budowy

Szybkość budowy to jedna z głównych zalet domów szkieletowych. Oszczędność czasu wynika z prostej technologii wznoszenia budynku. Prefabrykaty z drewna tworzone są w fabryce niezależnie od złych warunków pogodowych. Ponadto w technologii szkieletowej nie wykonuje się robót mokrych, więc nie trzeba czekać na schnięcie czy osiadanie betonu. Dodatkowym atutem jest krótszy czas porządkowania terenu budowy, ponieważ w trakcie prac nie używa się żwiru, czy piasku. Sprawniej niż w technologiach murowanych przebiega również wykończenie domu wewnątrz oraz rozprowadzenie instalacji.


Budowa domu murowanego musi się odbywać podczas korzystnych warunków pogodowych, ponieważ minusowa temperatura i opady uniemożliwiają wiele prac. Za technologią tradycyjną przemawia większy wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych. Cała inwestycja może odbywać się w systemie gospodarczym. Jednak w tym przypadku proces budowy jest długotrwały i wieloetapowy oraz wiąże się z przestojami w pracach. Średnio budowa w technologii tradycyjnej może trwać od 1 do 3 lat, w zależności od metrażu i poziomu skomplikowania projektu.

Oszczędności

Fundament domu o konstrukcji szkieletowej, jaki i murowanej wykonuje się z betonu. Jednak z racji tego, że prefabrykowane elementy drewniane konstrukcji domu szkieletowego są lekkie, przenoszone z nich do gruntu obciążenia są nieznaczne, w porównaniu z konstrukcją murowaną. Pozwala to na zastosowanie fundamentów o mniejszym przekroju, a co za tym idzie znaczną oszczędność na budowie fundamentów. Fundamenty pod dom o konstrukcji szkieletowej wykonuje się więc taniej i szybciej, niż te pod budynek murowany.

Wielu klientów decyduje się na dom prefabrykowany, gdyż jego koszt jest oszacowany z góry. Żadne dodatkowe wydatki nie zaskoczą Cię jeśli zdecydowałeś się na to rozwiązanie. Budując dom murowany trudno sprecyzować przed rozpoczęciem prac, na jaki dokładny koszt należy się przygotować.

Dodatkowa przestrzeń użytkowa i utrzymywanie ciepła
Konstrukcję z drewna z reguły usztywnia się płytami poszyciowymi, a przestrzenie między nią wypełnia materiałem izolacyjnym. W przypadku domu murowanego najpierw powstają ściany, a następnie ocieplenie od strony zewnętrznej. Elementy nośne i izolacja w domu szkieletowym jako całość są cieńsze o 20-30% niż przegroda w domu tradycyjnym. W ten sposób uzyskujesz dodatkową powierzchnię mieszkalną. Czyli kolejny punkt dla domu szkieletowego. Ponadto dodatkową zaletą domów wznoszonych w technologii lekkiego szkieletu drewnianego jest dobry współczynnik przenikania ciepła dzięki mniejszej grubości ścian niż w technologii murowej.

Domy szkieletowe mają małą akumulacyjność cieplną – szybko się nagrzewają, ale też po wyłączeniu ogrzewania szybko wychładzają. Domy murowane zachowują się odwrotnie - gdy są nagrzane, stygną powoli. Latem masywne ściany chronią też wnętrza przed nagrzewaniem się.


Hałas vs cisza
Dla odmiany ściany zewnętrzne domów szkieletowych dobrze izolują odgłosy z zewnątrz (wewnątrz stropy drewniane dość łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe - ale te stosuje się także w budynkach murowanych). Z kolei stropy żelbetowe znacznie lepiej pochłaniają dźwięki uderzeniowe, ale przenoszą dość dużo dźwięków powietrznych, np. odgłosy rozmowy czy włączonego radia.

 

Firma budowlana

Na polskim rynku jest niewiele firm, które profesjonalnie i solidnie zajmują się tematem budowy domów prefabrykowanych. Technologia budowy domu szkieletowego jest mniej rozpowszechniona, dlatego całą budowę lepiej powierzyć firmie specjalizującej się w stawianiu właśnie takich domów. Powszechność technologii murowej sprawia, że bardzo łatwo znaleźć wykonawców całości lub poszczególnych robót. 

 

Co wybierzesz?

Budowa domu w technologii szkieletowej czy murowanej niesie ze sobą zalety jak i wady na różnych etapach budowy i eksploatacji. Inwestor sam musi stwierdzić, które aspekty wznoszenia domu są dla niego najważniejsze i jaki rodzaj konstrukcji będzie najlepiej odpowiadać jego preferencjom.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w realizacji tego jakże ważnego przedsięwzięcia, proponujemy swoją pomoc. Powiesz, na czym Ci zależy, a my dopasujemy naszą ofertę do Twoich potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi projektami.


DJI 0842